W dniach 17 – 19.06.2023 r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie odbywały się szkolenia z zakresu profilaktyki  płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD),  przeprowadzone przez Fundację po DRUGIE z Warszawy.
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wałczu sfinansowała i zorganizowała 6 – godzinne szkolenie dla pracowników wałeckich instytucji, działających w obszarze zapobiegania przedwczesnemu sięganiu po alkohol przez małoletnich. W szkoleniu wzięli udział członkowie MKRPA w Wałczu, interwenci kryzysowi z projektu Regionalnego  Pogotowia Kryzysowego PCPR, nauczyciele, pracownicy MOPS w Wałczu oraz pracownicy Sądu Rejonowego w naszym mieście. Uczestnicy zaznajomili się ze sprzętem REALITYWORKS – esymulatorami (lalkami imitującymi niemowlęta i lalki patologiczne), które są wykorzystywane do prowadzenia zajęć z młodzieżą i przygotowywali się do ich realizacji. Zajęcia, których przeprowadzania uczyli się specjaliści, poruszają kwestie zapobiegania i uświadamiania jakie konsekwencje ma spożywanie alkoholu w czasie ciąży, edukują w zakresie seksualności i pełnienia w sposób świadomy i odpowiedzialny ról społecznych.
Fundacja przeprowadziła także dwudniowe warsztaty dla młodzieży w zakresie budowania świadomości wpływu alkoholu na przebieg ciąży, rozwoju płodu i funkcjonowania dziecka i rodziny. W ciągu 12 godzin młodzież ćwiczyła z wykorzystaniem e-lalek imitujących niemowlę z zespołem płodowych cech alkoholowych i niemowlęcia doświadczonego używaniem przez matką narkotyków w czasie ciąży, kamizelki ciążowej i alko – gogli. Zrealizowany program edukacyjny poruszał zagadnienia rozwoju i przebiegu ciąży (w tym profilaktykę picia alkoholu i zażywania narkotyków), opieki nad dzieckiem, prawidłowej pielęgnacji (w tym zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania opiekuna (syndrom dziecka potrząsanego), odpowiedzialnego pełnienia ról rodzicielskich, bezpiecznych zachowań seksualnych i edukacji ekonomicznej.


Sporządziła K. Wierzbińska